

![]() |
|
![]() |
|
![]() |
| ![]() |
![]() |
| ![]() |
Fountain of Wealth, Szingapúr |
Az 1995-ben megépített Fountain of Wealth a világ legnagyobb szökőkútja – hatalmas méreteivel nem véletlenül került bele a Guinness-rekordok könyvébe. Különlegessége abban rejlik, hogy a szingapúri Suntec City bevásárlóközpont része, talapzata a föld alatt található. A 66 méter magas monumentális alkotás bronzból készült, területe több mint 1600 négyzetméter, körgyűrűjét négy tartóoszlop emeli magasba. Esténként lézershow és élő zene fokozza a hangulatot.
Nagy vízi zenés játék, Versailles, Párizs |
Idén a zenét a Talents Lyriques csoport előadásában Christophe Rousset vezényletében hallgathatjuk meg. Óránként 4500 köbméter vizet használnak a játékokhoz.
Jet d’Eau, Genf |
A szökőkutakért rajongóknak egyszer az életben feltétlenül érdemes megnézniük Genf városának egyik leghíresebb látnivalóját, a Jet d’Eau nevet viselő kutat, amely a Genfi-tó (Lac Léman) déli partjának mólójánál található.
A tóba épített szökőkút az évek során Genf szimbólumává nőtte ki magát, mely körülbelül 140 méter magas vízoszlopával tör az ég felé, lenyűgöző látvánnyal kecsegtetve a látogatókat. A ma már látványosságszámba menő szökőkutat eredetileg nem a turisták kedvéért találták ki a genfiek a 19. század végén, hanem voltaképp egy ipari (vízügyi) szükséglétesítmény volt, amely a vízművek és a vízvezeték-hálózat terhermentesítését szolgálta. Ma már motorok vezérlik, melyek mintegy 500 liter vizet mozgatnak meg másodpercenként.
Mágikus szökőkút (Font Mágica), Barcelona |
Barcelonát a történelmi múltra visszatekintő gótikus belvárosa és a 20. században épült városnegyedek (melyeket Gaudí és egyéb neves építészek alkotásai gazdagítanak) Európa egyik legérdekesebb városává teszik. Esti sétánk során nem szabad kihagynunk a városközponthoz közeli látványosságot, a Montjuic-hegyen elhelyezkedő Font Mágicát. Menjünk fel, és élvezzük az ámulatba ejtő, rafináltan megvilágított, zenével kísért, táncoló szökőkútrendszer mesés hang- és fényshow-ját a Spanyol téren (Plaça d’ Espanya). A táncoló, zenélő szökőkút a zene ütemére változtatja színeit, és formáit, miközben más-más zenét játszanak a klasszikustól kezdve a modern, kortárs zenéig. A lenyűgöző show mintegy negyedórán át szegezi szemünket az ugráló vízsugarakra, s ha pont lemaradnánk a kezdésről, akkor se csüggedjünk, hiszen 15 perc szünet után az egész újrakezdődik. A szökőkút az 1929-es barcelonai világkiállításra épült, majd az 1992-es olimpiai játékok alkalmából jelentős felújításokon esett át. A fantasztikus látvány ráadásul ingyenes, így semmiképp se hagyjuk ki, ha erre járunk.
Peterhof Palace, Szentpétervár |
Bellagio Hotel, Las Vegas |
A Bellagio, az impozáns olasz palota – melyet az azonos nevű, Como-tó melletti legendás szálló alapján építettek meg – egyedülálló jelenség a feltűnést kereső Las Vegas neondzsungelében. A több mint ezer vízsugárból, zenére koreografált táncoló szökőkút egy 32 000 négyzetméteres tó közepén nyűgözi le a szemlélődőt. A szálloda előterében működő grandiózus látványosság ingyenes, semmiképp ne hagyjuk ki.
A bájos tengerparti városka külvárosában épült hatalmas akvárium egyedülálló egész Európában. Egyrészt nagyon sok, izgalmas, olykor meghökkentő kalandot kínál, másrészt nagyon ügyesen és szórakoztató módon mutatja be a száraznak hitt tudományos ismereteket. A park egyik különlegessége, hogy a látogatóknak lehetőségük van a tengeri élőlények közé merülni a Nautibusnak keresztelt, virtuális tengeri világban. Itt nem számítógépes szimulációról van szó, hanem valódi utazásról egy óriási, halakkal és egyéb vízi élőlényekkel teli tartályban, miközben egy, a víz alá merülő kapszulában ülve folyamatosan kapcsolatban vagyunk Nemo kapitánnyal.
Az akvárium másik nevezetessége a hatalmas, cápákkal teli, 360°-os panorámamedence, ahol akár tatamin fekve is csodálhatjuk a körülöttünk lomhán úszkáló, három méternél is nagyobb óriási ragadozókat és tengeri teknősöket. Aki teljes relaxációra vágyik, akár egy éjszakát is eltölthet az éhes ragadozók között – igaz, meglehetősen borsos áron.
![]() |
A panorámamedencében körbe-körbe úszkálnak a cápák |
A legtöbbünkben benne él a vágy, hogy megérinthessen egy cápát, ami ebben az oceanáriumban egyáltalán nem lehetetlen. 120 négyzetméteres cápasimogató várja a kicsiket és nagyokat, ahol barátságos ráják éhezik a vakargatást, és ha ügyes és fürge az ember, akkor akár egy méteres cápa érdes bőrének érintését is megérezheti. Felejthetetlen élmény!
Persze rengeteg medence, akvárium és tartály van tele különlegesebbnél különlegesebb sós és édesvízi állatokkal, és akár hosszú órákon át tanulmányozhatjuk őket. Az egyik legkülönlegesebb terem – véleményünk szerint – azonban nem a legnagyobb halakat mutatja be, hanem épp ellenkezőleg, az új tengeri élet létrejöttét. Fantasztikus látni a cápatojásban nevelkedő apró kis cápalit, a pár centis kisráját, a sok-sok apró csikóhalat. A kicsik számára is az egyik legizgalmasabb hely a kutatólaboratóriumnak felépített keltető.
![]() |
Az egyik legizgalmasabb látnivaló a laboratórium (fotó: Sz. Zs.) |
Oceanográfiai Múzeum – Monaco |
Monaco egyik legnépszerűbb látványossága a világhíres Oceanográfiai Múzeum, mely létrejöttét I. Albert megszállott tengerkutatói munkásságának köszönheti. A „tudós herceg” tudományos tevékenységének eredményeit 1910 óta a 85 méterrel a tenger fölé emelt különleges múzeumban tekinthetjük meg. Nemzetközi hírnevet a létesítmény egykori igazgatója, Jean-Yves Cousteau, a híres tengerkutató több évtizedes munkássága alatt szerzett, s mára több mint száz akváriumban 4000 tengeri állat és kétszáz halfajta éldegél benne.
![]() |
Monaco – akvárium (fotó: Sz. D.) |
![]() |
Bálnacsontváz – Monaco (fotó: Sz. Zs.) |
L’Aquàrium – Barcelona, Spanyolország |
Barcelona egyik legkitűnőbb pihenőövezetében, a csodálatos Port Vell központi részén található a Maremagnum, a régi rakparton kialakított szabadidős és szórakoztatóközpont számos üzlettel és étteremmel „fűszerezve”, de itt kapott helyet a mediterrán tengeri életet bemutató, világszínvonalú L’Aquàrium de Barcelona, valamint a vadon életéről szóló háromdimenziós filmeket sugárzó óriásképernyős mozi, az IMAX is.
![]() |
Cápaalagút |
A Földközi-tenger különleges állat- és növényvilágát felvonultató akvárium szinte az egész világon egyedülálló a mediterrán világot bemutató akváriumok sorában. A 35 különböző tartállyal rendelkező óriási gyűjteményben valójában egy hatalmas, föld alatti labirintusrendszerbe csöppen a látogató, ahol az akváriumok között különböző járatok kanyarognak, és átlátszó csőrendszerek kacskaringóznak a fejünk felett úszkáló, cápáktól hemzsegő medencék alatt. Az akvárium a trópusi tengerek színpompás világával is megismerteti a látogatókat a korallzátonyok tarka világát bemutató trópusi medencéken keresztül.
A Tenger Háza – Haus der Meeres, Bécs, Ausztria |
![]() |
Fotó: Sz. Zs. |
Bécsbe szerencsére könnyebben eljuthatunk, mint Spanyol- vagy Franciaországba – akár remek hétvégi programot szervezhetünk a Tenger Házába. A már külsőre is figyelemre méltó épületet (egy második világháborús légvédelmi állásban alakították ki) Bécs belvárosában találod, a Mariahilfer Strasséról lekanyarodva, az Esterházy park közepén. A zord külső azonban ne tévesszen meg senkit – az épületet belülről teljesen felújították.
A négyemeletes kiállítás kicsiket és nagyokat egyaránt le fog nyűgözni – megismerkedhetünk a tengerek, trópusi édesvizek, korallzátonyok növényeivel, élőlényeivel (halakkal, kétéltűekkel, hüllőkkel), sőt két emeletet szenteltek csak a trópusi esőerdők bemutatásának. Rögtön a földszinten találod a cápákat és a hatalmas teknőst, továbbhaladva pedig lesznek itt még krokodilok, ritka kígyófajok, pókok, lepkék, madarak és majmocskák is, amelyek szabadon garázdálkodhatnak az esőerdő területén. A mintegy 6000 négyzetméteren több mint 3500 fajt csodálhatsz meg, így nyugodtan kalkulálj egy két-három órás „túrával”.
Tipp: csütörtökönként 18.00 órakor búvárok merülnek le a cápák közé, hogy bebizonyítsák, nem vérszomjas fenevadakkal állunk szemben, szerdán és vasárnap 15.00 órakor pedig cápa- és piranhaetetésen vehetünk részt.
A világ legmagasabb vízesése Venezuela keleti részén, a Canaima Nemzeti Park területén található. A vízesés az Auyan-Tepuy nevű magaslatról zuhan alá a Churun folyóból az Ördög-szurdokba. A csodás, semmihez sem fogható természeti szépséget Jimmy Angel, az első világháborúban szolgált amerikai pilóta fedezte fel 1935-ben, a mesebeli aranyhegy keresése közben. A szikla lábánál mélyen kimosott teknőben gyűlik össze az égből hullott csapadék, és komótosan folyik tovább. A nemzeti park lagúnája felé eső oldalon található a Campamento Canaima nevű őserdei szálló, ahol repülős és terepjárós kirándulásokat, illetve kenus vízi utakat és gyalogtúrákat szerveznek a vízesés lábához.
A vízesés magassága: 979 méter
Szélessége: 107 méter
Iguazú-vízesés (Iguaçu), Brazília, Argentína |
A dél-amerikai kontinens egyik leglátogatottabb természeti látnivalója a Brazília és Argentína határán lezúduló Iguazú-vízesés. A hatalmas zuhatag az Iguazú folyón található, ott, ahol Brazília felől az Iguazú folyó beletorkollik az Argentína felől érkező Paraná folyóba. A vízesés mintegy 300 különálló, szigetecskékkel és sziklakiszögellésekkel szabdalt zuhogóból és kisebb vízesésből áll, melyek közül a legmagasabb az Union, ahol a víz a látványos Ördögtorok-szakadékba zuhan. Az argentin oldalon a látogatók vízpermet áztatta varázslatos ösvényeken járva vághatnak át a buján zöldellő trópusi őserdőn, hogy aztán közvetlenül a vízesés mellől vagy fölül csodálják meg a bámulatba ejtő természeti jelenséget. A világ legszélesebb vízesésének grandiózus látványa az argentin és brazil oldalról egyformán élvezhető, de ha személyesen is meg szeretnénk győződni róla, hogy honnan szebb a látvány, akkor üljünk fel a két part között közlekedő kompjáratra, és vegyük szemügyre mindkét oldalról.
Az Iguazú-vízesés elragadó, zubogó víztömegének védelmére 1934-ben nemzeti parkká nyilvánították a brazil határ közelében elterülő sűrű dzsungelt, mely számos veszélyeztetett madárfaj lakhelye. Időközben az UNESCO, felismerve a terület értékét, felvette a világörökségi listájára. A vízesés neve az itt élő őslakos guarani indiánoktól származik, eredeti, törzsi neve annyit jelent: „nagy víz”.
A vízesés magassága: 82 méter
Szélessége: 2,7 kilométer
Niagara-vízesés, USA, Kanada |
Ugyan sem magasságban, sem vízhozamban nem ez a legnagyobb vízesés, az kétségtelen, hogy a legismertebb és legnépszerűbb úti célok között foglal helyet a Niagara-vízesés (az őslakosok nyelvén mennydörgő robaj). A Kecske-szigeten (Goat Island) húzódik az USA és Kanada közti határ. A sziget maga a vízesést tápláló Niagara folyót is két ágra osztja, a két szomszédos ország között megosztva ezzel a lenyűgöző természeti csodát, amelyből a kanadaiaknak 790 méter, azaz kétszer annyi jut a vízesés szélességéből, mint Amerikának. A vízesést szigetek szabdalják három szakaszra: az amerikai oldalon az Amerikai-vízesésre és annak kisebb részére, a Menyasszonyi fátyol zuhatagra, valamint a kanadai oldalon alázúduló Lópatkó-zuhatagra, mely egyben a legfőbb turistaattrakció is.
A káprázatos természeti csodát évente látogatók milliói keresik fel, a nászutasok körében pedig kiváltképp népszerű úti céllá nőtte ki magát. A vízesés hagyományos s egyik legjobb megtekintési módja a Köd Leánya (Maid of the Mist) nevű sétahajó fedélzetén tett kirándulás. A kirándulóhajó a kíváncsi turistákat egészen a robajló vízesés lábáig szállítja, így jó szolgálatot tesz az esőkabát, itt ugyanis nem ússzuk meg száraz bőrrel. Hasonlóan nedves túrában lehet része annak, aki az „Utazás a vízesés mögött” utat választja. A séta során a meredek sziklafalak oldalában kiépített kanyargós ösvényen keresztül pillanthatunk be a vízesés mögé, és a vízfüggöny mögül vehetjük szemügyre a természeti csodát. A Skylon-torony 160 méter magas kilátójából és annak 360 fokban körbeforduló étterméből akár este is gyönyörködhetünk a kivilágított vízesés látványában.
Akárhonnan is szemléljük a vízesést, egy biztos, a legizgalmasabb kilátást a kanadai oldal nyújtja, ráadásul a programlehetőségek is gazdagabbak ezen a térfélen. Számtalan mulató, étterem és elegáns szálloda várja a látogatókat.
A vízesés magassága: 51 méter
Szélessége: 1203 méter
Viktória-vízesés, Zambia, Zimbabwe |
Zambia és Zimbabwe osztozik Afrika egyik legnépszerűbb turisztikai attrakcióján, a Viktória-vízesésen, mely a hasonló nevű nemzeti park területén található. A Zambézi folyó táplálta vízesés, mely 100 méter magasból, fülsiketítő robajjal zuhog a feneketlen mélybe, már 64 kilométeres távolságból látható. A vízesést különálló zuhatagokra (Ördög vízesése, Központi-zuhatag, Lópatkó-zuhatag, Szivárvány-zuhatag és Keleti-zuhatag) osztják a meredek sziklák és a kiemelkedő szigetek. Ha igazán kíváncsiak vagyunk a vízesés lenyűgöző léptékeire, akkor mindenképpen repülőről érdemes a látványosságot megcsodálni. A vakmerő pilóták rémisztő és egyben felemelő élménnyel gazdagítanak bennünket, de a jól kiépített sziklasétányokon akár gyalogosan is körbejárhatjuk a több részre szakadozó sziklaíveket.
Ha van elég kalandvágy bennünk, akkor nevezzünk be egy vadvízi evezésre, vagy akár bungee jumpingolhatunk is a folyó fölött átívelő hídról. A környéken élő bennszülött törzs tagjai „Moszi-oa-Tunyá”-nak, azaz „mennydörgő füst”-nek nevezték el a természeti jelenséget, mely 1989 óta a világörökség része.
A vízesés magassága: 110 méter
Szélessége: 1,7 kilométer
Nem kell azonban kontinenseket átszelni ahhoz, hogy csodás természeti jelenségekre leljünk, Európán belül is akad hely bőven, ahol gyönyörködhetünk a vízesések magával ragadó látványban. Mi most hármat ragadtunk ki közülük.
Krimmler-vízesés, Ausztria |
Európa legnagyobb vízesése – egyben Ausztria legkiemelkedőbb természeti látványossága – 380 méter magasságból, három lépcsőn keresztül zuhan a mélybe. A háromlépcsős vízesés a Hohe Tauern Nemzeti Park területén fekvő, barátságos hegyi falu, Krimml közelében fekszik, melynek csodás látványa nyáron tömegével vonzza a turistákat. A vízesés mellett 4 kilométer hosszú, jól kiépített túraösvény vezet végig, ahonnan közelről szemlélődhetünk a lenyűgöző zuhatagban. Télen a Krimml falu fölötti lejtők sítereppé alakulnak át, a vízesés pedig mozdulatlan, vastag, csillogó jégpáncéllá változik. A Krimmli-vízesés bejáratánál található a WunderWasserWelt tematikus park, ahol megtudhatjuk, hogy mi mindenre is képes a víz.
Cirque de Gavarnie, Franciaország |
A Franciaország és Spanyolország között húzódó Pireneusok, pontosabban a Pireneusok Nemzeti Park (Parc National des Pyrénées) területén található az 1365 méter magasan fekvő Gavarnie nevű település, ahonnan egyórányira található a híres Cirque de Gavarnie-nak nevezett látványos, természet alkotta sziklaamfiteátrum, ahova gyalog vagy szamárháton juthatunk el. Franciaország és egyben egész Európa leghosszabb és leglenyűgözőbb látványt nyújtó vízesése található itt, mely 3000 méter magas függőleges sziklafalak gyűrűjében, 240 méter magasról zuhog alá a völgybe.
![]() |
Fotó: Sz. Zs. |
Savica-vízesés (Slap Savica), Szlovénia |
A Triglav Nemzeti Park területén elterülő Bohinji-tó felett gyönyörű, magas vízesés zubog alá. A tó északnyugati sarkában, a csaknem függőleges és több száz méteres Komma-szikla oldalából tör elő a bővizű forrás, mely tulajdonképpen a Száva egyik forrása. A kis folyócska ezt követően pár kilométer után belefolyik a Bohinji-tóba, ahonnét feldúsulva folytatja tovább az útját Sava Bohinjka néven. A vízeséshez a Bohinji-tó nyugati sarkában fekvő picinyke zsákfaluból, Ukancból juthatunk el a Savica-vízesés parkolójáig, ahonnan egy jó félórás, meredek lépcsőkkel teletűzdelt gyalogúton érjük el a vízesésre néző kis pihenőt.