2008. szeptember 8., hétfő

Látványos naplementét okoz nálunk is egy vulkánkitörés

Egy távoli vulkánkitörés eredményeként augusztus 30-a óta különösen színpompás naplementéket és napkeltéket figyelhetünk meg.


A Kasatochi vulkán egy mindössze 314 méter magas, kb. 3 km-es átmérőjű, 750 méteres krátertóval rendelkező lakatlan szigetecske, amelynek néhány kitörése ismert a történelmi időkből. Augusztus 7-én kezdődött az alaszkai Aleut-szigetívhez tartozó vulkán robbanásos kitörése. Mivel a környék rendkívül gyéren lakott, így vizuális észlelés nem volt a kitörésről. A műholdas érzékelést felhőfedettség tette nehezebbé. Azonban a sztratoszféra gázait mérő műholdak már látták e kitörést, s hamarosan híre ment. Az ismertté válás oka egyrészt, hogy a kitörés veszélyeztetheti a légi közlekedést, másrészt a következő napokban egyre nagyobb területeken eredményezett látványos égi jelenséget. A kitörés során a légkörbe jutott kén-dioxid néhány nap alatt Kanada és az USA területén okozott nagyon látványos égképeket, majd lassaként elérte Európát, ahol az első igazán látványos fotókat augusztus 30-án készítették - ám már napokkal korábban voltak jelei a vulkáni anyagok okozta égkép-változásoknak.




A hazánkban is megfigyelt rendkívül látványos égképek a napkeltét kb. egy órával megelőző és a napnyugtát követő szokatlan fények, korai hajnal- és késői alkonypír; a még vagy már a horizont alatt tartózkodó Nap esetében pedig erősen fénylő, narancsos-vöröses égbolt, amely felett rószíszín árnyalatú, kevéssé fénylő de kiterjedtebb terület látható. A Nappal szemközti égbolton a horizont felett élénk rózsaszínű sáv jelenik meg, amely szintén a vulkáni aeroszol hatására sokáig látható marad.

Forrás és a cikk további részletei: Link

Nincsenek megjegyzések: