2008. augusztus 10., vasárnap


Augusztus 9. az Állatkertek Napja

A Bécs melletti Schönbrunn állatkertjét tartják a világ első újkori zoojának, ez az állatkert 1752-ben nyitotta meg kapuit. A schönbrunni példát hamarosan több nagyvárosban is követték, például Madridban, Londonban, Berlinben, New Yorkban, Melbourne-ben és Pétervárott is.

img148/3422/fnkhx2.jpg

FÁNK főbejárata

Jó százévvel később,1866. augusztus 9-én - 142 évvel ezelőtt - nyitotta meg kapuit Magyarország első állatkertje, a mai Fővárosi Állat és Növénykert.

A budapesti Zoo nemcsak Magyarország legrégebbi állatkertje, hanem világviszonylatban is a legkorábbi alapításúak közé tartozik. A ma mintegy 1000 működő állatkert közül mindössze 24 van a világon, melyet a budapestinél is régebben nyitottak meg.

"A pesti állatkertet létesítő társulat czélja bel- és külföldi élő és lehetőleg természetszerű feltételek mellett tartandó állatoknak folyamatosan tökéletesítendő gyűjteménye által a természettudományok iránti érdeket ébreszteni és terjeszteni, külföldi hasznos állatok meghonosítása által a közgazdászatot emelni, tudományos észleletek tételére, valamint művészeti tanulmányokra alkalmat nyújtani, és egyszersmind vendéglő s koronkinti zene hozzájárultával a közönségnek kellemes mulatóhelyet szerezni... " (részlet az Állatkerti Rt. 1865-ben jóváhagyott alapszabályaiból)

img237/719/elefnthzah7.jpg

az Elefántház épülete

A nyitáskor mintegy 500 különböző állatot költöztettek be tizenegy nagyobb és számos kisebb állatházba, valamint elkerített, nyílt gyepterekre. A legnépszerűbb állat Kristóf, a fiatal barnamedve volt. A majomházban kilencféle virgonc majmot mutattak be, gazdag volt a tó és a fácánház madárgyűjteménye is. A madárházban a "kajdácsok", vagyis papagájok, kakaduk és arák voltak a legérdekesebbek. Természetesen nem hiányozhattak a nálunk őshonos szarvasfélék (őz, gímszarvas, dámvad) sem.

A bagolyvár - nevével ellentétben - nem csupán baglyoknak, hanem varjaknak és hollóknak, valamint rókáknak, borznak és farkasnak is otthont adott. Érdekességnek számít, hogy egyedül ez az épület az, ami napjainkban is fent maradt az utókor számára.

img214/3294/bagolyvraj7.jpg

az eredetileg is romnak épült Bagolyvár

Igazi állatkerti vadak (pl. zsiráf, elefánt, víziló, tigris, oroszlán… az állatkert megnyitásakor még hiányoztak. Bár akkoriban az állatkert területe sokkal nagyobb volt, mint manapság, jóval kevesebb állatot élt benn. Az egész egyetlen hatalmas park volt, amelyben csak itt-ott voltak állatbemutató terek.

A közönség mindjárt az első napokban megszerette az állatkertet, ennek ellenére nehéz volt a fenntartása és bizony igen kalandos élete volt, mondhatni igazi történelmet élt.

Az állatgyűjtemény az idők folyamán sokat változott. Az első zsiráfra példának okáért két évet kellett várni, 1868-ban Ferenc József ajándékozta az Állatkertnek Erzsébet királyné közbenjárására. Az első elefánt 1875-ben, az első víziló (a legendás Jónás, aki 1917-ig élt Budapesten) 1893-ban, az első orrszarvú pedig 1894-ben érkezett a kertbe.

Bár a közönség figyelmét elsősorban az állatok kötik le, a budapesti zoonak nemcsak az állat-, hanem a növénygyűjteménye is jelentős. Annál is inkább, mivel 1912 óta Állat- és Növénykertként működik.

img237/3268/plmahzbc6.jpg

a Pálmaház nyugati oldala

A kert építészeti képe is más, mint a megnyitáskor, viszont még ma is döntően az 1910-es évek hangulatát idézi. Az épületeket eredetileg Szkalnitzky Antal és ifj. Koch Henrik (1866), később Lóhr Antal (1868, majd Hauszmann Alajos (1876) tervezte, ezek közül azonban ma már egy sincs meg.A jelenlegi épületek legnagyobb részét az 1909-12-es átépítés során emelték. A Második Világháború után épült néhány szocreál stílusú állatház is (pl. a Zsiráfház és a Bölényház a '60-as években), de az elmúlt mintegy másfél évtizedben elkészült épületek (pl. Főemlősház, Kenguruház, Makiház, Bonsai-pavilon) már mind a műemléki környezethez idomulnak.

Sokszor volt kudarcra ítélve, de mindig akadtak újabb és újabb emberek és szervezetek, melyek gondoskodtak arról, hogy az időközben Európa szerte híressé vált állatkert kapuit ne kelljen véglegesen bezárni.

img255/3702/llatkertitrkpwy2.jpg

Ma már - a gyermekek és felnőttek örömére - több nagyobb városunkban is megtalálhatóak az állat- és növénykertek, parkok.

Fővárosi Állat- és Növénykert honlapja ITT!

A magyar állatkertekről IDEkattintva olvashattok!

Nincsenek megjegyzések: